U BIH POKRENUTA KAMPANJA ZA PRAVA INVALIDA: ‘Nevidljivi su u našem društvu’

0
404
Screenshot

‘Naši glasovi – zagovaranje za prava osoba s invaliditetom u BiH’ naziv je kampanje koju je u Sarajevu i Zenici pokrenula Međunarodna humanitarna i razvojna organizacija ‘People in Need’ u BiH, a cilj je ukazati na težak položaj osoba s invaliditetom, intelektualnim i psihosocijalnim poteškoćama.

– Kampanju smo pokrenuli jer su osobe s intelektualnim i psihosocijalnim poteškoćama nevidljive u našem društvu, na marginama su i njihov glas se ne čuje. Kampanjom želimo skrenuti pažnju javnosti na težak položaj osoba s invaliditetom, činjenicu da se njihova prava krše i da su izloženi predrasudama i diskriminaciji – kazala je za Fenu menadžerica projekta Sanja Lepić.

U okviru kampanje, građanima BiH se dijeli promotivni materijal, postavljaju se naljepnice na oglasne ploče, bit će održani okrugli stolovi na kojima će predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti te nevladinih organizacija razmijeniti iskustva i naći moguća rješenja za osobe s poteškoćama u razvoju.

Na Filozofskom Fakultetu Univerziteta u Sarajevu će danas, 7. studenog, biti prikazan i dugometražni dokumentarni film ‘Slobodni’ Tomislava Žaje.

– Osobe s intelektualnim i psihosocijalnim poteškoćama imaju pravo da donose vlastite odluke kao i svi mi, stoga projekt Naši glasovi’ zagovara to pravo. U okviru kampanje kreirali smo i poruke ‘Moja odluka s kim i kada pijem kavu’, ‘Moja odluka je gdje ću i s kim živjeti’ i ‘Moja odluka je da li i kako se šišam’ – kazala je Lepić.

Također, dodala je, cilj je skrenuti pažnju donosioca odluka da brže i efikasnije obavljaju svoj posao u skladu s usvojenim strateškim dokumentima, a vezano za deinstitucionalizaciju i transformaciju ustanova socijalne zaštite.

Navela je da osobe koje su smještene u tim ustanovama ne mogu donositi odluke koje se tiču njihovog života onako kako mi to činimo, što je direktno kršenje članka 19. UN Konvencije o pravima osoba s invaliditetom.