Izbori i osobe s invaliditetom

0
671

Nasmiješena lica gledaju nas s jumbo plakata, flajera, tv reklama, google oglasa, društvenih mreža. Pričaju o svemu i svačemu.  Najmanje o europskom parlamentu i njihovoj ulozi u njemu.

Da. Pričaju o svemu.  Samo šute o jednoj skupini. Šute o osobama s invaliditetom. Osobama koje su na margini ovog društva, često ispod praga siromaštva,  bez škole i bez izglednih mogućnosti za uključivanje u zajednicu.

Ta skupina nije bučna, ne postavlja šatore, ne raspisuje referendume. Često ne izlazi ni na glasanje. Na njima ne mogu skupljati političke bodove, a dobri su samo za karitativne akcije i povremene humanitarne akcije s gala večerama na kojima se pokazuje hinjena humanitarnost, a više raskoš.

Predsjednik  vinkovačke  udruge  pokušao je skupiti  potpise za kandidiranje liste na kojoj bi bile i osobe s invaliditetom, no na žalost nije uspio skupiti dovoljan broj potpisa.

Tako osim doktora Bahtijarevića, koji je bio ravnatelj dječije bolnice u Klaićevoj i koji je desetljećima okružen djecom s različitim bolestima i stanjima, nitko od preko 300 kandidata nije spomenuo osobe s invaliditetom.  TV spotovi nemaju prevoditelja znakovnog jezika  niti su leci prilagođeni slijepim osobama. O prilagođenosti osobama s intelektualnim teškoćama,  još uvijek nitko ne razmišlja.

Što onda očekivati od onih koji uđu u EU parlament? Da cijelo vrijeme kušaju nutele ili kvalitetu Ariela na svilenom čipkastom donjem rublju?

Hoće li se boriti da u novom razdoblju od 2021 do 2018 povučemo što  više novca iz socijalnog fonda da osobe s invaliditetom ne moraju ovisiti o udrugama u zadovoljavanju svojih potreba? Hoće li jasno i glasno lobirati da nam EU da novac za razvoj socijalnih usluga u zajednici  kako bi osobama s invaliditetom osigurali dostojan život bez straha od zatvaranja u ustanove?

Po svemu sudeći neće. Pokazatelj je to stanja našeg društva,  nerazumijevanja da je društvo jako onoliko koliko je jaka najslabija karika.

Ovaj odnos pokazatelj je općeg društvenog i moralnog rasapa našeg društva. Kad razmišljamo zašto nam je ovako kako nam je, sjetimo se kakvi smo prema najslabijima i to nam je odgovor.